Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rise Against

19. 1. 2011

Historie kapely sahá do roku 1999. Tehdy se na škole potkali Tim McIllrath, Joe Principe a Dan "Mr Precision" Wlekinski. Přibrali bubeníka Toniho Tintariho a společně založili formaci Transistor Revolt. Pod tímto názvem vydali v roce 2000 stejnojmenné demo, ačkoliv v této sestavě nikdy živě nevystoupili.

Krátce po vydání dema Transistor Revolt se od skupiny oddělil bubeník Toni Tintari a nahradil jej Brandon Barnes.

Kapela si změnila název na Rise Against a vydala své první album The Unraveling u labelu Fat Wreck Chords a desku produkoval Mass Giorginy, který je na punkové scéně veteránem. Téhož roku kapelu opusitl kytarista Mr. Precision, kterého v zápětí nahradil Todd Mohney. Kapela začala taktéž pracovat na druhé desce. Po skončení turné k prvnímu počinu se opět vrátili do studia v prosinci 2002 a pokračovali v práci na Revolutions Per Minute.

Produkce Revolutions Per Minute se chopili Bill Stevenson a Jason Livermore. Album spatřilo světlo světa v roce 2003. Po vydání druhé desky kapela mohutně koncertovala a velmi jim k tomu pomohlo vystupování se slavnějšími kolegy: Sick of It All, NOFX, Agnostic Front, No Use for a Name, AFI, a Strung Ou.

V roce 2003 se zúčastnili Warped Tour, což je putovní festival, kde hlavní roli hraje hudba a extremní sporty - BMX, skateboarding atd.

V prosinci 2003 se upsali vydavatelsví Dreamworks Records k nahrání třetí řadové desky Siren Song of the Counter-Culture. Vydavatelská společnost Dreamworks Records byla pohlcena Universal Music Group a skupina se ocitla pod labelem Geffen Records, což je dceřiná společnost Universal Music. Krátce po podpisu smlouvy s Geffen Record, kapelu opustil Todd Mohney a dalším kytaristou se stal Chris Chasse. V sestavě s Chrissem vypustili desku v srpnu 2004. K propagaci nového počinu vyjeli na celosvětové turné po Severní Americe, Evropě, Japonsku a Austrálii.

V roce 2005 vystupovali na Taste of Tour Chaos. Toto turné je obdoba Warped Tour. Má dokonce stejné zakladatele a přezdívá se mu zimní Warped Tour kvůli období, v kterém se tour koná. Téhož roku se objevili také na mnoha festivalech jako Reading and Leeds Festival.

Po turné k Siren Song of the Counter-Culture se v lednu 2006 vrhli na natáčení dalšího studiového alba. Nahráváli ve The Blasting Room studiu ve Fort Collins v Coloradu. Producenty se staly opět Bill Stevensov a Jason Livermore (již spolupracovali na Revolutions Per Minute). Zvuk mixoval Chris Lord-Alge v Resonate Sound v Burbaku, Californie. 4. července 2006 tak vyšla další deska s názvem The Sufferer & the Witness, která zaznamenala již velký prodejní úspěch.

5. prosince 2006 se kapele také podařilo vydat jejich první DVD Generation Lost. Album obsahuje dokument o kariéře členů kapely, živá vystoupení a videoklipy. Druhou polovinu roku 2006 a celý rok 2007 věnovali vystupování. Opět se zúčastnili Warped Tour, ale nyní již byly jako jedni z hlavních tahounů. Kapela měla vystoupení s Circa Survive a Billy Talent. Na začátku roku 2007 s My Chemical Romance, kterým dělali předskokany, zahráli první půlku koncertní šňůry.

Chris Chasse oznámil na oficiálním webu kapely, že odchází. Pokračovala tak krize na postu kytaristy, kteří se celkem často střídají. Nově se toho postu chytil Zach Blair, dlouholetý přítel kapely, který přišel z formace Only Crime.

Turné pro desku The Sufferer & The Witness započalo 15. června 2007 a trvalo celé léto. Hrálo se pouze v severní americe. Během turné vydali EP album Thi is Noise (vyšlo 3. července 2007 v Kanadě). V USA vyšlo až 15.1.2008.

Páté studiové album Rise Against dostalo název Appeal To Reason. Vyšlo 4. října v Austrálii, 6. října v Evropě a 7. října ve Spojených státech. Tato deska již nenese tolik prvků HC jako alba předchozí. Na turné se vydali s Rancid, Billy Talent, Killswitch Enange a Riverboat Gamblers. Další část koncertování pokračovalo ve Velké Británii s kapelami Thursday a Poison the Well a také Face to Face. V příštím roce, tedy 2010 by se měli opět přesunout do studia a započat práce na další desce.

6.11.2009 se zarylo do paměti předeším českým fanouškům. Rise Against zavítali do Prahy. V klubu Roxy odehráli koncert se slovenskou předkapelou Plus Minus.

Všichni členové kapely jsou aktivní podporovatelé organizace PETA, které bojuje za práva zvířat. Jejich videoklip k písní Ready To Fall, které obsahuje drastické záběry z velkochovů, ródea, sportovního lovení, dále také odlesňování, tání ledovců a lesních požárů. Video bylo poprvé zveřejněno právě na webu organizace PETA. Kapela sama považuje toto video jako nejdůležitější, které kdy nahráli. V roce 2009 je PETA vyhlásila nejlepší kapelou, která se těší jejímu přátelství. Petu podporuje i např. kapela AFI, čí osobnosti jako Pamela Anderson, Pink, Paul McCartney.

S výjimkou Brandona je zbytek kapely striktními vegetariány a abstinenty.

Během prezidentským voleb v USA v roce 2004 byla kapela součástí Punkvoter (americká aktivistická skupina, její zakladatelem je Fat Mike, frotman NOFX, stoupenci této komunity jsou levo-liberální členové punkové subkultury. Její cíl je dostat mladé lidi k účasti ve volbách.). Objevili se také na kompilaci Rock Against Bush, Vol.. 1 (obsahuje písně, dvd s politickými fakty, komentáře k volbám v USA v roce 2004 a mnoho dalšího, na kompilaci jsou mimo Rise Against (Give It All) také Sum41, Anti-Flag, NOFX, The Offspring, Pennywise a další. Celkem 26.). Zvolení Baraka Obamy komentovali názorem, že málo věcí je vzrušující tak, jako sledovat po 8 letech ukončení vlády Bushe a nového prezidenta uvítali.

Hudební styl Rise Agaisnt se nejčastěji označuje jako hardcore punk, melodický hardcore nebo punk rock. Kapela na dotaz jaké skupiny je v jejich tvorbě ovlivnily uvádí např. Dead Kennedys, Bad Religion...

S americkou firmou Vans, jež se specializuje na výrobu obuvi, se společně rozhodli vydat sadu bot pod označením vegan. Tento krok si klade za cíl upozornit na podmínky, ve kterých pracují dělníci v zemích třetího světa. Především poukazuje na věci, které jejich zaměstnavatelé nejčastěji porušují a to např., že mají mít zaměstanci právo na spravedlivou odměnu, kolektivně vyjednávat, pracovat bez diskrimininace, mít na pracovišti úměrně čisto a především, aby zaměstnavatel dodržoval základní lidská práva a ctil lidskou důstojnost. Tyto věci, se velmi často nejen v těchto částech světa nedodržují.

V roce 2009 byly nominováni se singlem Re-Education (Through Labor) na ceny MuchMusic Video Award.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rise_Against Jen šířím, nechci krást :).